Kurumsal

Beğendik lokma olarak Kaliteden ve Lezzetten ödün vermeden üretim yapıp hizmet vermek bizim olmazsa olmaz prensibimizdir

Hizmetlerimiz İzmir Lokma, Saray Lokma, İrmik Helvası ve Aşuredir. Uzun yıllardır süre gelen geleneği bizde firmamız olarak layıkıyla yapmak için elimizden gelenin fazlasını yapmaktayız.

İzmir Lokma Tarihi

İzmir Lokma un, maya, tuz ve şekerle hazırlanan hamurun, sıvı yağda kızartılmasıyla hazırlanan, şerbetle tatlandırılarak servis yapılan bir Türk tatlısıdır. Türkiye'deki bazı yörelerde şerbet dökülerek tatlı olarak yenilmesine rağmen, bazı yörelerde pişi gibi Şerbetsiz peynir ile yenilmektedir.

Ortası delikli yuvarlak şekilde ve küre şeklinde iki tipi vardır. Halk arasında küre şeklinde olana Saray lokması denir. Kaynağı Osmanlı Sarayına dayanmakla birlikte halk arasında da yapımı yaygınlaşmıştır. Özellikle İzmir kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu yüzden İzmir Lokması olarak da bilinir. İzmir'de dini öneme sahip günlerde her köşe başında pişirilen lokma tatlısının halka ücretsiz dağıtıldığı görülebilir. Özellikle sünnet düğünlerinde Lokmanın taze olarak hazırlanması, pişirilmesi ve davetlilere dağıtılması adettendir. Lokman’ın birçok çeşidi de bulunmaktadır. Ankara'nın Güdül-Ayaş yörelerinde Bırtlak diye bilinen bir lokma çeşidi vardır.

Lokma kelimesi bir ağız, bir yudum, bir parça yemek anlamına gelen yani lukma kelimesinden gelmiştir. Lokmanın bir çeşidi olan bugün Arap kültüründe var olan yani "kadı lokması" El-Bağdadi tarafından 13. yüzyılda tarif edilmiştir. Yunancada lokma ile ilgili "ise büyük loş loku mas" (yani "Sen büyük bir lokmasın" sözü vardır. Günümüze bu şekilde ulaşan İzmir Lokmasını siz değerli müşterilerimize İzmir Lokma olarak kaliteden ödün vermeden size sunmanın gururunu yaşıyoruz

19. yüzyıl İstanbul’unda ise bu kez meşhur lokmacıların İzmirliler olduğunu görürüz… İzmirli ustalar, kullandıkları ham zeytinyağı-susam yağında kızaran ve üzerine taze üzüm şırası dökülen lokma ile meşhur olmuşlar. Her yerde İzmir lokması aranır olmuş. Doğru bir İzmirli tarifi var: Gördüğü lokma kuyruğuna, ne kadar çok işi olursa olsun girene İzmirli denir.’’ Çıtır çıtır İzmir Lokması.

Beğendik Lokma olarak yıllar boyunca edindiğimiz tecrübe ile evinizde, işyerinizde, camilerde, mevlitlerde, sünnetlerde, düğünlerde, kermeslerde, etkinliklerde, işyeri açılışlarında, davetlerde, özel günlerinizde ve hayır yapmayı düşündüğünüz her yerde lokma dökülür.